Začala kanáří sezóna

Ne není to poplašná zpráva. Chovatelé kanárů obvykle začínají chovnou sezónu časně z jara. Teplota roste a den se prodlužuje. Ptáci se díky těmto postupným změnám dostávají do toku. Vzhledem k tomu, že mám na výběr pouze teplou místnost a venkovní voliéry musel jsem svoji kanáří sezónu posunout na konec roku.

Ptáci jsou od dubna ve venkovních volíérách až do listopadu. Jsou rozdělení podle pohlaví. V listopadu vychytám kanáry a přenesu je do tepla a začnu přilepšovat klíčeným nigrem. Zelené mají k dispozici neustále téměř po celý rok. Pokud zrovna neroste žabinec nebo pampeliška, tak kupuji brokolici. Asi po týdnu samice umístím do chovných klecí a po dalším týdnu přidám k nim samce. Některé páry harmonizují téměř hned a jiným to trochu trvá a neobejde se to bez drobných šarvátek, kdy samec loví samici a ta jej ještě nechce. Vše se ale během týdne uklidní. První jsou se stavbou hnízd hotoví bílí recesivní a koncem roku již kroužkuji první bílé mláďata. Oplozenost není pravda stoprocentní ale tak 75%, hlavně u prvních hnízd. To je daň za zrychlení přípravy. Ne jinak tomu je i letos.

Nikoho nebudu přesvědčovat, že tento způsob je lepší než ten tradiční, kdy jsou ptáci přes zimu v chladných místnostech nebo venku. Kdybych měl nevytápěnou místnost asi bych začínal na jaře. Oba způsoby mají svá rizika i výhody.

Do mé sbírky letos přibyli žlutočerní mozaikoví a žlutoachátoví opáloví mozaikoví kanáři. Nejpočetnější skupinu tvoří bílochátoví dominantní ve spojení s červenochátovými mozaikami. Právě kvůli bílodominantním achátovým jsem po dlouhých letech obnovil chov kanárů.