Chovná sezóna Amadin Gouldové

Chovná sezóna Amadin Gouldové

U amadin Gouldové to je opět trochu zvláštní sezóna. Každý rok je trochu jiný. Jednou se daří téměř vše, pak přijde rok kdy naopak snad vůbec nic. Dodnes netuším proč tomu tak je. Základní skupinu ptáků nijak razantně neměním, technologie chovu je stejná.

Sezónu začínám krátce po klubové výstavě. Do této doby jsou ptáci rozděleni podle pohlaví. Už během přípravy dotuji ptáky vodou rozpustným vápníkem. Od kdy používám značku Vimi nemám problém se snůškou a to ani u mladších samic. Po výstavě sesadím páry.

Většina příjme partnera bez problémů. Každý rok je ale případ kdy musím je musím měnit, ptáci si prostě nesednou. Rekordmanem v tomhle směru byl jeden černohlavý samec, kterému jsem nabídl celkem čtyři samice než si vybral. Mimochodem tento samec má velmi vyvinutý rodičovský pud. Na snůšce sedí v průměru déle než samice a u krmení potomků to platí ještě více.

Letos jsem se rozhodl, že zvýším důraz na typ. Podle toho jsem sestavoval páry bez ohledu na to zda již odchovávali nebo nikoliv, bez ohledu na to, že roztrhnu již vyzkoušené páry. Již několik let nedělám guldy na počty. Nebyl by žádný problém udělat 100 nebo i 200 mladých. Ale to není mojim cílem. Kdyby byl, stavěl bych páry úplně jinak. Rozhodně by to nebyly ptáci "výstavního typu". Snažím se zlepšovat kvalitu. Jde to ztuha. Nejsem ten typ co v zahraničí ročně nakoupí i desítky ptáků, aby po krátkém čase zjistili, že většina je k ničemu. Letos jsem do svého chovu doplnil čtyři samice a dva samce od kamarádů a jednoho samce jsem koupil v Reggiu.

Zpět k sezóně. Byl jsem nemile překvapen, že i vyzkoušení jedinci letos zlobili. Páry měli poměrně dost neoplozených vajec. Musel jsem častěji, než je obvyklé, zachraňovat nekrmené mladé tím, že jsem je podkládal jiným párům. Pokud začnete sezónu u většího počtu párů najednou, máte kam. Vyzkoušel jsem, že není problém vyměnit neoplozené vejce za pětidenní mladé. Samozřejmě to nesmí být asociálnímu páru. Zjistil jsem, že pokud předčasně okroužkuji mladé, a některému kroužek spadne, může jej jiný mladý považovat za krmení a spolknout jej. V tomto případě to byl ten samý co jej ztratil.

Zatím je odstavených skoro 40 ptáků. Někteří odstavení ptáci již zpívají a tančí, někteří již začali přepeřovat. Celé mi to přijde o měsíc zrychlené.

Úspěšnost sezóny je ještě brzy hodnotit, ale již teď mám jistotu, že nebudu muset doobjednávat kroužky, že někteří již odstavení jedinci vykazují slušnou kvalitu, stejně tak jako, že minimálně půlka ptáků je průměrných a že letošní sezóna byla opět jiná jako minulé. Díky Bohu za to. Umíte si představit, že by se vše dařilo a ještě ve vysoké kvalitě? Byla by to nuda. V podstatě jsem velmi spokojen.