Něco o standardu

Mám doma téměř dokonalou knihu od Waltra Wienera Standard exotického ptactva. Je to něco tak uceleného v tomto oboru, že dodnes nic lepšího nevyšlo. Bohužel sportovní chov se vyvýjí poměrně rychle a tak i kdyby takovou publikaci někdo vydal dnes, tak za rok dva by byla lehce zastaralá. Obecné věci se mění velmi pomalu, ale za to přibývá nových mutací jako hub po dešti.

Když jsem se začal věnovat sportovnímu chovu guld, nebyl jsem schopen dostat do oka rozměry. Jistě to znáte, že koupíte krásného jedince v domnění, že Vám zkvalitní chov a po příchodu domů zjistíte, že to je velmi podprůměrný pták co se týče rozměrů. Proto jsem si nakreslil prototyp guldy podle německých rozměrů. Ten jsem si vytiskl, vystřihl a vložil do peněženky. Pravdou je, že vzhledem k tomu, že nakupuji ptáky pouze od mně známých chovatelů, nikdy jsem ten prototyp nevyndal z peněženky.

Asi za půlrok mne oslovil kamarád Michal Vít, zda bych se nechtěl podílet na tvorbě nového standardu amadin Gouldové pro náš AG klub. Jednalo se o grafickou a sazečskou práci. Vzhledem k tomu, že jsem měl prototyp a věděl jsem, že jej lehce upravím a dobarvím, nebyl to problém. Peníze z toho nekoukali téměř žádné, riziko snad jenom, že to budu dělat zcela zdarma. Nakonec se vše povedlo a knihu jsme vydali ve velmi malém nákladu, který se asi do dvou let prodal.

Nejhůře se mi kreslili pasteloví ptáci. Takové ptáky nechovám a ještě u nich existuje velká variabilita barev - redukce původních barev.

Podstatné je, že náš klub má celkem moderní standard, který se může, a snad i bude, dále vyvíjet. Standard celkem kladně hodnotili i mezinárodní posuzovatelé z německého klubu. Taky je vzali za svůj, ve smyslu, že jej budou používat, kolegové ze Slovenska.

V současné době se standard postupně zveřejňuje v našem Guldím zpravodaji.