Osvětlení

Mám „ptáčárnu“ v místnosti, kde jsou malá okna, a tak sem musel od začátku řešit způsob osvětlení. Pro místnost cca 15 m2 jsem používal svítidlo uchycené na stropě místnosti.

Arcadia

Od začátku dvě trubice 120 cm. Nejdříve to byly Arcádie, které jsem po pár letech vyměnil za Narvy Biovital. U zmiňovaných Arcádií mi totiž vadilo, že účinnost poměrně rychle klesala a cena byla v porovnání s konkurencí dvojnásobná. Také mi vadilo, že jsem se nikde nedopídil něco o jejich světelném výkonu. Dělalo to na mne dojem, že se snad výrobce (i když myslím, že je vyrábí někdo na zakázku) za technické údaje stydí.

Uváděl pouze UVA, UVB A UVC. Svítidlo bylo cca 1 m od nejbližší klece, a tak mne vychvalované UVB u této značky celkem nezajímalo. Pochopil jsem to tak, že pokud není zdroj uvb umístěn pár desítek centimetrů od zvířete, tak vlastně není. Šlo mi jenom o věrnost podání barev a světelný výkon. Dnes je celkem nepřeberné množství zářivek, které mají věrnost podání barev téměř ideální. Poznáte to podle označení Ra (někdy CRI) které je větší než 90%. Dalšími parametry pro výběr jsou světelný výkon, životnost a cena.

Narva Biovital

Proto jsem jako nástupce Arcádií vybral právě Narvu Biovital, kde hodnota Ra je minimálně 95, výkon je poctivě výrobcem udáván i na trubici. Vybíral jsem z mnoha výrobců (Philips, Osram, atd. - rozdíl byl pouze ve výkonu). Zářivky po roce (provoz cca 10 hodin denně) ztrácejí účinnost a je potřeba je vyměnit. Pak přichází na řadu cena a zjistíte, že je opravdu lze pořídit cca za 230 CZK. Rozdíl mezi Arcádií a Narvou nebyl ve věrnosti podání barev žádný, ale ve výkonu vedla Narva.

Technologický pokrok se zastavit nedá. Na scéně se objevila LED technologie. Na začátku byla věrnost podání barev opravdu mizerná. Když jsem viděl některé realizace u kolegů bylo mi všelijak. Boleli z toho oči.  Použil bych to pouze jako noční osvětlení, a to ještě pouze variantu v teplé barvě. Ona se totiž ještě dělá studená barva, která je do modra – a to je fakt děs. V místnosti mám totiž i pracovnu a dobré světlo je pro mne nevyhnutelnost (určitě i pro mnou držené ptactvo). Existovala ještě neutrální bílá barva, ale ta byla vždy méně dostupná a u nikoho jsem ji neviděl. Před rokem (r 2017) jsem opět byl před nákupem nových trubic. Věděl jsem však, že i led technologie již zvládá věrnost podání barev.

LED panel

Můj plán byl nahradit zářivky led panely při zachování příkonu a věrnosti podání barev a zvýšení světelného výkonu – to vše za rozumný peníz. Hledal jsem hledal až nalezl. Koupil jsem (cca 900 CZK/ks) dva závěsné led panely 60 x 60 cm každý o příkonu 40 W a výkonu 3300 lm  (jedna Narva měla příkon 36 W a výkon 2300 lm). Panel je vybaven trafem a tak je lze připojit rovnou do sítě 220W. Životnost by měla být desetinásobná. Přemýšlel jsem o programování světla a nalez programovač za 1/3 ceny, za kterou se prodává ve specializovaných prodejnách. Vadila mi jenom hromada kabelů, které bych musel tahat stropem. Použil jsem proto klasické mechanické hodiny. Jejich nevýhoda je jenom, že když vypadne proud, je potřeba je přenastavit. Panely se rozsvěcují a zhasínají postupně. Noční osvětlení mi dělá obyčejná 2 W led žárovka v prostoru (stačila by asi i slabší)  ovládaná mechanickými hodinami.

Nejlepší a nejlevnější světelný zdroj 

Amadiny Gouldové držím v místnost od konce září do půlky května a kanáry (pouze chovné) od listopadu do konce dubna. Pak je vypustím do venkovních voliér, kde se o osvětlení postará ten nejlepší a nejlevnější světelný zdroj – slunce.