Perle Morbide

pod tímto názvem, který u našince vyvolává zvláštní asociace, se skrývá italský výrobek kterého hlavní ambici je bezpečně nahrazovat klíčené zrniny.

Jsem poměrně zvědavý chovatel a tak bylo otázkou času kdy „Perle“ vyzkouším. Trochu mne odrazovalo tvrzení výrobců a prodejců různých extrudovaných granulí, že je to vyvážené, jedinečné, ekonomické a bla bla bla. Krom ptáků mám doma i psa a kočky a tak jsem se musel v minulosti probírat složením různých granulí, abych dospěl k závěru, že granule ano, ale jenom jako doplněk pro usnandnění mé práce. Stejně tak jsem přistupoval k těmto granulím. 

Produkt není tak jednoduché u nás doma zakoupit. Prodejce není zatím žádný, ale to v dnešní globalizované době není až takový problém.  Cena není lidová, naopak. Vychází to cca 2x dráž než průmyslová vaječná míchanice vyhlášené značky. Balení je 0,8 kg a 4 kg.

Teď už k výrobku samotnému.

Výrobce slibuje:

Granule jsou určené jako bezpečná náhrada klíčených semen pro pěnkavovité, astrildovité a dokonce i pro papoušky.  Jednoduchá příprava, redukce onemocnění mladých tkzv. Černou tečkou“ (spíše u kanárů se v prvních dnech objevující černý bod u žlučníku s velkou pravděpodobností úhynu)

Existují dva základní druhy granulí. První je  s určitým obsahem   umělých barviv a druhý je bez barviv a tak vhodný pro mosaikové kanáry, kde se dbá na to, aby prvních  40  dnů krmivo neobsahovalo žádné barvivá. To se ale gulďařů zatím netýká a tak je pro ně vhodná zelenožlutá varianta.

Návod k přípravě je vcelku jednoduchý, stačí 100g dávku granulí zalít 200g  vody a počkat asi 2 hodiny. Granule veškerou vodu vstřebají a podstatně zvětší svůj objem. Pak výrobce doporučuje smíchat se suchou vaječnou míchanicí. Deklarované látky jsou v tabulce.  

Teď trochu z praxe

První dojem po zalití je, že někdo vedle mne rozbalil poctivý veletržní  bramborák z prášku, ale nebojte se, není to zas tak strašné.  Co je ale zjevné, směs je po dvou hodinách opravdu vlhká a to tak, že příliš. Tady je potřeba asi zamyšlení nad měrnou hustotou a zjistíme, že není stejná jako u vody, takže mi nakonec bez vážení vyšlo, že ten správný poměr bude někde kolem 1,75 dílu vody na díl granulí. Dosypat suchou složku je nutné i když granule vstřebaly veškerou vodu. Zkoušel jsem různé varianty a poměry abych nakonec dospěl k tomu, že je potřeba další dva díly suché složky. Suchou složkou může být průmyslová vaječná míchanice, strouhanka, rusk, nebo jejich směs. Poměr záleží jenom na vás, já v období klidu dělám šizenou směs, takže dávám jeden díl rusku a jeden míchanice. Jestliže jste (nebo ptáci) zvyklí spíše na sušší formu tak suché složky přidáte více. Přidávat lze ubírat nikoliv.

A co na to ptáci?

Je potřeba zdůraznit, že novoty je dobře zavádět mimo hlavní hnízdní sezónu, protože chvíli trvá než ptáci začnou brát dobře. Taky záleží na druhu. Kanár nemá s novou směsí žádný problém, i když zelené granulky ze začátku moc nejely, ale guldě to trvalo asi 14 dnů, než začala brát bez prostojů. Těch 14 dnů jsem ale podával denně vždy ráno a jenom malé množství  - spíše jako dezert.  Ze začátku  guldy nebraly granule a  ty zelené zbyly vždy. Postupem ale vše berou a to celkem dobře. Zda to má nebo nemá nějaký významný smysl pro jejich zdraví zatím nevím. Chutná jim to.  Ze čtyřiceti guld ale jedna ztloustla neuvěřitelným způsobem. Vím o ní, že má sklony k tloustnutí i z vody, ale nějak jsem to neřešil – chyba.

Vzhledem k tomu, že jsem toho nakoupil poměrně dost, je jisté, že tímto krmivem budou  krmit rodiče své potomky již za pár měsíců. Jak kanáři tak i guldy.  Možná po čase budu schopen  vyhodnotit zda to celé mělo  smysl, jak tvrdí devět z deseti italských chovatelů.

V současnosti (listopad 2016) je chovná sezóna guld v plném proudu a co je potřeba přiznat, tak rodiče krmí přednostně právě zelenými granulemi. Stejně tak kanáři vybýrají ty barevné. Mozaikovým nebudu moci dopřát v chovu ty barevné. Budu muset přejít na ty bez barviva.

Deklarované látky

  • dusíkaté látky (min) 16%
  • hrubý tuk (min) 10%
  • hrubá vláknina (max) 3%
  • vlhkost (max) 10%
  • popel (max) 4%
  • Vitamin A (min) 17500 IU / kg
  • Vitamin D3 (min ) 800 IU / kg
  • Vitamin E (min) 200 IU / kg
  • měd (min) 10 mg / kg

Složení:  

Mouka  kukuřice, pšeničná mouka, oves mouka, mouka, pšeničný lepek, kokosový olej, sojový olej, bramborová bílkovina, uhličitan vápenatý, fosforečnan vápenatý, L-lysin, cholin hydrochlorid, přírodní a umělé příchutě, DL methionin, vitamin E  doplněk, vápenatý L-askorbyl-2-monofosfát (stabilizovaný vitamin C), biotin, extrakt z juky schidigera, oxid zinečnatý, oxid manganu, Niacinamid, vitamín B12.  Supplement, extrakt z rozmarýnu, síranu měďnatého, jodičnan vápenatý, beta karoten, oxid hořečnatý, vitamín kyselina acetát, pantothenová, seleničitan sodný, kyselina listová, riboflavin, pyridoxin Idroclorata, thiamin Mononitrata, přírodních i umělých barviv, komplexní hydrogensíranem menadione sodný (zdroj vitaminu K3), vitamin D3 doplněk, síran kobaltu, Směs tokoferolů.  Skladujte na chladném, suchém místě.  může obsahovat geneticky modifikované kukuřice a sóji