Vařené proso

Pro mladé guldy každý den vařím bílé proso. Nejsem žádný gastronom abych zde popsal co a proč se mění ve složení v procesu zahřívání a varu. Co vím jistě, že slupka změkne a ptáci se můžou po něm utlouct. To samé zrní v neupravené podobě není pro ně žádný šlágr. Vařím vždy pouze dávku, kterou za pár hodin sežerou. Poctivých dvacet minut, pak propláchnout studenou vodou, nechat okapat a můžete podávat. Lze přisypat trochu čehokoliv suchého (bylinky, vitamín, kuskus ...)

Vyzkoušejte, doporučuji třeba místo klíčeného.

Jenom drobné upozornění, že ptáci se na novoty musí naučit. Nejlépe se to daří právě u mladých ptáků v hejně.

Osvětlení

Mám „ptáčárnu“ v místnosti, kde jsou malá okna, a tak sem musel od začátku řešit způsob osvětlení. Pro místnost cca 15 m2 jsem používal svítidlo uchycené na stropě místnosti.

Arcadia

Od začátku dvě trubice 120 cm. Nejdříve to byly Arcádie, které jsem po pár letech vyměnil za Narvy Biovital. U zmiňovaných Arcádií mi totiž vadilo, že účinnost poměrně rychle klesala a cena byla v porovnání s konkurencí dvojnásobná. Také mi vadilo, že jsem se nikde nedopídil něco o jejich světelném výkonu. Dělalo to na mne dojem, že se snad výrobce (i když myslím, že je vyrábí někdo na zakázku) za technické údaje stydí.

Číst dál: Osvětlení

Perle Morbide 2

Granule používám od roku 2016. Po různých kombinacích s průmyslovou vaječnou míchanicí, kuskusem, ruskem, strouhankou  jsem dospěl k této variantě.

Na 2 díly granulí dám 3 díly studené vody. Do vody přidám prebiotika (potrava pro ty hodné bakterie v zažívacím traktu, fruktóza a inulin) a následně granule. Asi po hodině jsou granule nabobtnalé a v misce již není voda.

Číst dál: Perle Morbide 2

Perle Morbide

pod tímto názvem, který u našince vyvolává zvláštní asociace, se skrývá italský výrobek kterého hlavní ambici je bezpečně nahrazovat klíčené zrniny.

Jsem poměrně zvědavý chovatel a tak bylo otázkou času kdy „Perle“ vyzkouším. Trochu mne odrazovalo tvrzení výrobců a prodejců různých extrudovaných granulí, že je to vyvážené, jedinečné, ekonomické a bla bla bla. Krom ptáků mám doma i psa a kočky a tak jsem se musel v minulosti probírat složením různých granulí, abych dospěl k závěru, že granule ano, ale jenom jako doplněk pro usnandnění mé práce. Stejně tak jsem přistupoval k těmto granulím. 

Číst dál: Perle Morbide

Čištění a dezinfekce napáječek

Před časem jsem četl diskuzní příspěvek, od mého kolegy z klubu, o tom jakým způsobem čistí napáječky - v myčce na nádobí. Přišlo mi to dost složité, napáječky se musí do myčky pořádně vyskládat, aby došlo k jejjich očistě. Sám razím názor, že věci mají být co nejjednodušší a úlohy nejrychleji proveditelné, jenom tak to neotravuje. 

Číst dál: Čištění a dezinfekce napáječek

Nakličovací misky - levně, rychle a ...

Kdysi jsem propadl reklamě a zakoupil nakličovací biomisky. Stáli pár stovek, byly hezké ale velmi nepraktické. Nešly pořádně vyčistit a vůbec nefungovaly tak jak jsem chtěl.

Příprava naklíčeného zrní má být rychlá, jednoduchá na pozdější údržbu. 

Číst dál: Nakličovací misky - levně, rychle a...

Vložky do kanářích hnízd

Všichni chovatelé kanárů ví, že po prvních dnech kdy se o čistotu hnízda stará samice, nastává období kdy mladí se vyprazdňují na okraj hnízda. Hnízda jsou pak mírně řečeno ošklivé. Osobně po kroužkování měním vložky v hnízdě. Pak ještě podle potřeby jednou až dvakrát do výletu.

Číst dál: Vložky do kanářích hnízd

Začala kanáří sezóna

Ne není to poplašná zpráva. Chovatelé kanárů obvykle začínají chovnou sezónu časně z jara. Teplota roste a den se prodlužuje. Ptáci se díky těmto postupným změnám dostávají do toku. Vzhledem k tomu, že mám na výběr pouze teplou místnost a venkovní voliéry musel jsem svoji kanáří sezónu posunout na konec roku.

Číst dál: Začala kanáří sezóna

Chovná sezóna Amadin Gouldové

Chovná sezóna Amadin Gouldové

U amadin Gouldové to je opět trochu zvláštní sezóna. Každý rok je trochu jiný. Jednou se daří téměř vše, pak přijde rok kdy naopak snad vůbec nic. Dodnes netuším proč tomu tak je. Základní skupinu ptáků nijak razantně neměním, technologie chovu je stejná.

Sezónu začínám krátce po klubové výstavě. Do této doby jsou ptáci rozděleni podle pohlaví. Už během přípravy dotuji ptáky vodou rozpustným vápníkem. Od kdy používám značku Vimi nemám problém se snůškou a to ani u mladších samic. Po výstavě sesadím páry.

Číst dál: Chovná sezóna Amadin Gouldové

Exotika 2015

Na letošní výstavě jsem vystavil 4 ks recesivně bílých kanárů a 7 ks dominantně bíloachátových.

U lipochromových kanárů to byla premiéra a ačkoliv jsem čekal trochu lepší hodnocení, nejsem moc zklamaný. Příští rok bude určitě lepší. Letos to bylo 1x 88b, 2x 87b a 1x 86b.

Radost mi udělala druhá skupina dominantně bíloachátových. Nevyhráli nic, ale vyrovnanost byla velmi slušná: 4ks 89b, 2 ks 88b a jeden 87b

Bodovací lístek

Výstavy exotického ptactva se dělí na propagační a soutěžní část. O propagačních výstavách se nebudu rozepisovat. U nás mezi nejvýznamnější patří ta kterou každoročně (snad s vyjímkou válečných let) od roku 1930 pořádá KPEP v Botanické zahradě v Praze. Další jsou pak Exota v Olomouci a posledních pár let Exotika v Lysé nad Labem.

Soutěžní výstavy pořádají obvykle specializované kluby, organizace chovatelů a buňky ČSCHZ. Soutěž se řídí výstavními podmínkami pro konkrétní výstavu, které obvykle vycházejí ze standardů. Způsob hodnocení je určen podmínkami a obvykle je zde na výběr z několika možností.

Číst dál: Bodovací lístek